Autor:
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Näitus „GEO200: kaks sajandit geoloogiaõppe algusest Eestis“

2. detsembrist 2020 on Tartu Ülikooli loodusmuuseumi õppeklasside galeriis avatud Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi geoloogia osakonnaga koostöös valminud näitus „GEO200: kaks sajandit geoloogiaõppe algusest Eestis“.

Geoloogiliste erialade süstemaatilise õpetamise alguseks Eestis loetakse 1820. aastat, mil Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna juurde loodi loodusteaduste ja mineraloogia õppetool ning ametisse kinnitati esimene mineraloogiaprofessor. Sellest peale on Tartu Ülikoolist, ja hiljem ka teistest õppeasutustest, võrsunud rida maailmakuulsaid geolooge, tehtud tohutu hulk maapõueuuringuid, avaldatud hulgaliselt olulisi geoloogia-alaseid teadusartikleid, geoloogilisi kaarte, raamatuid ja õpikuid.

Näitus tutvustab Eesti geoloogiaharidust ja tuntumaid õppejõude läbi aegade. Välja on pandud õppevahendeid erinevatest ajastutest ning geoloogilistelt ekspeditsioonidelt kogutud kivimmaterjali. Seal hulgas on nii kauneid mineraale Venemaalt, haruldasi fossiile Eestist kui ka kivimeid mujalt maailmast.

Oleme kogunud näitusele tuntud geoloogidest-õppejõududest põnevat foto- ja videomaterjali, vahvaid lugusid elust ning muidugi ka õppejõudude endi humoorikaid tsitaate loengutest. Näitus on põnev igas vanuses külastajale, kes tunneb huvi oma kodumaa ajaloo vastu. Siinne näitus on kummardus kõigile ajaloolistele ja praegustele geoloogidele – teadlastele, praktikutele, õpetajatele, hobikorras tegutsejatele – kõigile, kes on andnud oma suurema või väiksema panuse geoloogiahariduse edendamisesse Eestis.

Näituse kuraator Kairi Põldsaar

Avatud näitus on vaid üks Eesti geoloogiahariduse kahesajanda aastapäeva tähistamiseks asetleidvaid sündmusi. Näitusega ning tähtpäevaga seonduvalt on käesoleval sügisel välja antud populaarteaduslikku persoonilugude sarja veebiportaalis Eesti Geoloog ning pandeemia taandumist on järgmise aasta varasügisel ootamas tähtpäevale pühendatud teaduskonverents ning suur geoloogide pidu.

Näitus valmis Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ning Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi geoloogia osakonna koostöös. Näitust saab külastada tasuta.

Kuraatorid: Kairi Põldsaar ja Mare Isakar
Kujundus: Exporabbit

Teostus: reklaamibüroo Salibar

  

Image
Näituse visuaal
Ülased

Homme avatakse Tartu Ülikooli botaanikaaias näitus „Hiiumaa imelised ülased“

Mardikas

Huvipäev „Putukate ja ämblike kevad“

üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Aprillikuu loodusluuleõhtul esineb Sirel Heinloo